Atrakcje
Atrakcje Szklarska Poręba
Pensjonat Jeleni Róg zachęca do zwiedzania
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyk jest najwyższym wodospadem w Sudetach. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka uznawany był za pomnik przyrody, wspólcześnie jako obszar ochrony ścisłej wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.
Szczyt wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda z Kamieńczyka spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do przepięknego wąwozu o tej samej nazwie. Wąwóz Kamieńczyka ma w przybliżeniu długość 100 metrów, natomiast jego skalne ściany ciągną się pionowo w górę na wysokość ponad 25 metrów (szerokość urwiska w niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów!)
Aby przyjrzeć się wodospadowi z bliska trzeba opłacić bilet. Otrzymujemy wtedy kask ochronny i przewodnika, jeśli nie chcemy spacerować po specjalnie do tego skonstruowanej kładce samotnie. Bezpłatne podziwianie Kamieńczyka możliwe jest z tarasu znajdujacego się przy schronisku "Kamieńczyk".
Wodospad Kamieńczyk znajduje się na trasie wyczrpującego szlaku na Śnieżkę. Zmęczonych zwiedzaniem zapraszamy do naszego pensjonatu w centrum Szklarskiej Poręby
Wodospad Szklarki
Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m npm. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie strumień wody o wysokości 13,3 m.
Okolice Wodospadu są jednym z niewielu miejsc, w których zachowały się typowe zbiorowiska leśne regla dolnego Karkonoszy – będziesz mógł podziwiać piękno naturalnego lasu, jednocześnie ulegając czarowi monumentalnych głazów i potędze pędzącego obok skalistego potoku.
Już w średniowieczu zachwycano się Wodospadem Szklarki, z tamtego okresu pochodza pierwsze wzmianki o nim. W ciągu następnych stuleci zachwyt ten nie ustał, a wodospad uwieczniano w opisach, rycinach i obrazach.
Poczatek malowniczje trasy prowadzącej do Wodospadu Szklarki, będącego jednocześnie szlakiem, rozpoczyna się ok. 200 metrów od Pensjonatu Jeleni Róg.
Zakręt Śmierci
Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m npm. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180' ). Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez, nie zachowujących należnej ostrożności, kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu.
Krucze Skały
Okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30m będące doskonałym punktem widokowym. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Kontakt do Szkoły Górskiej "Quasar"
Chybotek
Od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także "Misą cukru". Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.
Śnieżne Kotły
Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m npm. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej
Przejażdżki psimi zaprzęgami
Przejażdżka odbywa się na specjalnych drewnianych saniach przystosowanych do wożenia towarów i pasażerów.
Złoty Widok
Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek - miejsca owiane licznymi legendami.
Szlak Waloński
Szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej (tutaj też dogodne parkingi dla samochodów), obok Lipy Sądowej, koło miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, doliną Kamieńczyka, następnie poprzez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Wlastimila Hofmana, Złoty Widok.
Szrenica
(1362m.n.p.m) szczyt górski położony nad Szklarską Porębą w zachodniej części Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Doskonały punkt widokowy na Góry Izerskie, Czeskie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie w 1922 r. schronisko turystyczne. W wyniku wietrzenia granitu karkonoskiego, z którego zbudowany jest szczyt Szrenicy utworzyły się ciekawe grupy skalne: Końskie Łby, Trzy Świnki, Twarożnik. Ze szczytu poprowadzono kilka nartostrad: Lolobrygida, Śnieżynka, FIS, Puchatek.
Skiarena Szrenica
Jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Na którego stokach swoje miejsce znajdą zarówno początkujący jak i zaawansowani narciarze. Na ponad 9 km nartostrad zainstalowano system sztucznego dośnieżania, tworząc tym samym najdłuższy taki system w Polsce. Jedna z nartostrad - Puchatek (ok. 1500 m) na całej długości posiada sztuczne oświetlenie.
Wysoki Kamień
Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie funkcjonuje mały sklepik oraz bufet. Trwa budowa nowego schroniska. Gospodarzami Wysokiego Kamienia jest rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. W średniowieczu teren intensywnie eksploatowany przez Walończyków i opisywany w legendach.
Leśna Huta
Istnieje od 1998 r. i została udostępniona turystom. Obecnie nadal prowadzona jest produkcja którą mogą obejrzeć odwiedzający Hutę turyści. Wszystko wykonywane jest ręcznie przez hutników, a także za pomocą specjalnych 120 letnich pras hutniczych, które po odrestaurowaniu nadal służą do formowania szkła. W 2003 roku na terenie Leśnej Huty otwarto sklep - muzeum w którym dla upamiętnienia pobytu można dokonać drobnych zakupów wytwarzanych wyrobów oraz zobaczyć stare piszczele hutnicze i poznać historię regionu i hutnictwa.
Zjeżdżalnia grawitacyjna
"Ślizgawka" wybudowana w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANDA nie jest najdłuższa, ale za to najwyższa w Polsce. Zjazd poprowadzony między drzewami parku Esplanada daje niesamowite wrażenia. Wśród drzew prędkość odczuwana jest zupełnie inaczej, niż na otwartej przestrzeni. Na trasie zjazdu są 4 dłuższe zakręty, kilka uskoków, fale oraz najwyższa w Polsce karuzela wybudowana 8 metrów nad ziemią. Zjeżdżający wpadają na nią rozpędzonymi sankami, kończąc w ten sposób pełen emocji ślizg.
Dinopark
Tropem dinozaurów przejdziemy przez 500 milionów lat historii ziemi. W Dionoparku znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Dinopark to miejsce rodzinnej przygody dla dzieci.
Stara Chata Walońska
Siedziba Sudeckiego Bractwa walońskiego. To właśnie tutaj można spotkać Wielkiego Mistrza Walońskiego, wysłuchać podań walońskich lub wziąć udział w tajemniczych obrzędach walońskich w Garze Mocy. Wizytę należy poprzedzić zapowiedzią telefoniczną w myśl zasady "Gość zapowiedziany - mile widziany". Dojście do Starej Chaty Walońskiej szlakiem czarnym.
Park linowy
Wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku
Kamienny Krąg
Atrakcja dla wszystkich kochających sztukę, happeningi, ale również potrafiących zatrzymać się choć na chwilę. "Kamienny Krąg" z "Żelaznymi" w środku to prywatna inicjatywa jednego z najlepszych polskich artystów plastyków - Zbigniewa Frączkiewicza.
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Placówka Karkonoskiego Parku Narodowego, koordynującą zadania Parku w zakresie edukacji ekologicznej. W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w bardzo atrakcyjny sposób prezentujemy unikatową przyrodę Karkonoszy.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentuje stałą ekspozycję poświęconą karkonoskiemu Duchowi Gór, eksponaty świadczące o tradycjach tutejszego hutnictwa szkła i wystawę o karkonoskiej kolonii artystów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Carla i Gerharta Hauptmannów.
Muzeum mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedno z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzone tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Muzeum Ziemi
Muzeum Ziemi znajduje się w budynku Karczmy Głodowej. Stoi ona od trzystu lat na miejscu starszej budowli prawdopodobnie na fundamentach strażnicy, która strzegła Czeskiego Brodu. Było to miejsce gdzie prastary trakt wydeptywany przez pielgrzymów wędrujących do świętych źródeł Łaby, Czeską Ścieżką, opuszczał Góry Izerskie i przekraczając rzekę Kamienną piął się w Karkonosze.
Huta Szkła Kryształowego Julia
Szklane hutnictwo jest przemysłem powoli wymierającym. Rzemiosło, które kiedyś masowo występowało w Polsce, teraz staje się produktem bardzo niszowym. Warto więc zobaczyć, jak przebiega proces wyrobu kryształów. Mamy do dyspozycji przewodników, którzy opowiadają o historii hutnictwa i technik wyrobu kryształów. Szkło kryształowe w Polsce wyrabiane jest już tylko w kilku miejscach. Kryształ jest magiczny i dzięki obróbce w wydaniu ręcznym, takim jak to się robiło 100 lat temu, jest bardzo unikatowe. Można zobaczyć jak się ją szlifuje, zdobi a końcowy wyrób obejrzeć w szerokim asortymencie firmowego sklepu, gdzie można również nabyć po atrakcyjnej cenie.